VŠEOBECNÉ OTÁZKY O RÝŽI
1. Jak si ohřeji Uncle Ben’s® rýži? FAQ right arrow UNcle bens
OHŘÍVÁNÍ RÝŽE
Při ohřívání vařené rýže přidejte 2 lžíce tekutiny na jeden šálek rýže. Přikryjte a ohřívejte asi 5 minut. Při ohřívání v mikrovlnné troubě nastavte 1-1/2 minuty na každý šálek a ohřívejte na nejvyšší výkon.
FAQ right arrow UNcle bens
2. Mám rýži proplachovat před nebo po vaření? FAQ right arrow UNcle bens
Proplachování rýže
Výrobky značky UNCLE BEN’S není nutné proplachovat ani před, ani po vaření.
FAQ right arrow UNcle bens
3. Jakým způsobem mám skladovat výrobky značky UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
RÝŽE

SUCHÁ NEVAŘENÁ RÝŽE
Nevařenou sušenou rýži můžete skladovat téměř neomezeně na polici ve spíži. Rýži byste měli uchovávat na suchém, chladném místě (do 26°C) bez škůdců a mimo dosah aromatických potravin, jejichž aroma by rýže mohla absorbovat.

Nejlepších výsledků a chuti rýže dosáhnete, pokud budete dodržovat doporučenou dobu spotřeby výrobků značky UNCLE BEN’S, která je uvedena na obalu.

VAŘENÁ RÝŽE
Vařenou rýži udržujte před servírováním při teplotě 70°C. Vařenou rýži můžeteu chovávat v lednici po dobu 3-5 dnů, v mrazáku pak až 6 měsíců. Opět se ujistěte, že v blízkosti nejsou žádné aromatické potraviny. Pokud budete rýži mrazit, ujistěte se, že jste z mrazuvzdorné nádoby odstranili všechen přebytečný vzduch. Zabráníte tak poškození mrazáku.

RÝŽE NATURAL

SUCHÁ NEVAŘENÁ RÝŽE
Protože každé zrnko rýže natural obsahuje ve své vrchní vrstvě více přírodního oleje, nevařená rýže natural může žluknout rychleji než rýže bílá. Proto je doporučená doba skladování 12 měsíců. Pro delší skladování se doporučuje skladovat v lednici. Po zamražení můžete uchovávat 1-2 roky. Při mražení rýže se ujistěte, že jste z mrazuvzdorné nádoby odstranili všechen přebytečný vzduch. Zabráníte tím poškození mrazáku. Při přípravě mražené rýže nechte rýži před vařením rozmrazit při pokojové teplotě.

VAŘENÁ RÝŽE
Vařenou rýží můžete uchovávat v lednici 3-5 dnů a v mrazáku až 2 měsíce. Při mražení rýže se ujistěte, že jste z mrazuvzdorné nádoby odstranili všechen přebytečný vzduch. Zabráníte tím poškození mrazáku.
FAQ right arrow UNcle bens

OTÁZKY NA VÝROBKY ZNAČKY UNCLE BEN’S®
1. Jaké jsou alternativní způsoby přípravy rýže UNCLE BEN‘S®? FAQ right arrow UNcle bens
POMALÝ HRNEC
Dno a strany nádoby pomalý hrnec vymažte 1 lžící másla nebo margarínu. Smíchejte 1 šálek rýže (ne instantní), 2 ½ šálku vody a 1 lžičku soli (lze vynechat). Dobře promíchejte. Přikryjte a vařte na plný výkon, dokud se všechna voda nevsákne, asi 1 ½ až 2 hodiny. Získáte přibližně 4 šálky vařené rýže.

TROUBA
Doporučené množství vody přiveďte k varu. Odměřené množství rýže dejte do mělké pečící nádoby (nepoužívejte hluboký kastrol) a zalijte vařící vodou. Můžete přidat sůl a máslo nebo margarín. Přikryjte těsně přiléhající pokličkou a pečte v troubě na 180°C. Doba pečení bývá obvykle kolem 10 – 15 minut, může se však lišit podle typu trouby.

PÁNEV
V pánvi rozehřejte 1 lžíci másla nebo margarínu. Přidejte 1 šálek rýže a promíchejte, aby byla všechna zrnka obalena máslem. Přilijte 2 ½ šálku vody a pokud chcete, i 1 lžičku soli. Přiveďte k varu. Přikryjte a pomalu vařte, dokud se všechna voda nevsákne, asi 25 minut.

PARNÍ HRNEC (STEAMER)
Do parního hrnce nebo do parní pánve dejte vařící vodu, rýži, sůl, máslo (pokud chcete) a vodu. Zamíchejte a nepřikryté dejte do parního hrnce a vařte podle návodu k použití. NEBO používáte-li tlakové vaření, vařte 15-20 minut.

PÁNEV WOK
Při mírné teplotě rozehřejte ve woku 1 lžící oleje, másla nebo margarínu. Přidejte 1 šálek rýže a dobře promíchejte. Přilijte 2 ¼ šálku vody a 1 lžičku soli (pokud chcete). Přiveďte k varu, Přikryjte a vařte na mírném plamenu, dokud se všechna voda nevsákne (přibližně 20-25 minut).

RÝŽOVAR
Na trhu existuje několik typů rýžovarů, které fungují buď na bázi páry, nebo suchého tepla. Spotřebiče se mohou lišit a možná budete muset upravit i množství použité vody, dle návodu u spotřebiče. Následující popis může sloužit jako návod na přípravu rýže UNCLE BEN’S v různých typech spotřebičů:
  • PARNÍ SPOTŘEBIČ: do vnitřní nádoby nalijte asi 2 šálky vody na 1 šálek rýže a asi ½ šálku vody nalijte do vnější nádoby. Dále postupujte při přípravě rýže podle návodu k použití. Poté co se spotřebič vypne, nechte rýži stát ještě asi 5 minut přikrytou ve spotřebiči, nebo dokud se všechna voda nevstřebá.
  • SPOTŘEBIČ NA BÁZI SUCHÉHO TEPLA: použijte množství ingrediencí doporučené na balení rýže a při nastavení spotřebiče se držte návodem k použití. Vařte tak dlouho, dokud se většina vody nevstřebá (asi 25 minut), poté spotřebič vypněte. Nechte dalších asi 5 minut stát přikryté, dokud se všechna voda nevstřebá.
  • PARNÍ HRNCE NEJVYŠŠÍ ŘADY: do vnitřní nádoby nalijte asi 2 šálky vody na 1 šálek rýže. Při přípravě se řiďte doporučením výrobce a vařte, dokud se všechna voda nevstřebá, asi 25 minut.
FAQ right arrow UNcle bens
2. Rýže UNCLE BEN’S se nevaří tak jak jsem čekala. Co dělám špatně? FAQ right arrow UNcle bens
PROBLÉMY PŘI VAŘENÍ

LEPKAVÁ / KAŠOVITÁ RÝŽE
V případě lepkavé rýže použijte následující doporučení:
Suchá rýže (šálky) 1 2 3 5 7
Voda (šálky) 2 4 5¾  13¾
Doba vaření (min.) 18* 20 20 20 20
*Doba vaření bude vždy 20 minut s výjimkou přípravy jednoho šálku..

SUCHÁ/TVRDÁ RÝŽE
Teplota byla při vaření zřejmě příliš vysoká a způsobila, že se tekutina vyvařila příliš brzy. Protože teplota se na různých typech sporáků může měnit i v souvislosti s tím, jestli se jedná o sporák plynový nebo elektrický, doporučujme při vaření snížit teplotu.
FAQ right arrow UNcle bens
3. Můžete prosím doporučit nějaké náhradní ingredience vhodné k přípravě rýže UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
NÁHRADNÍ INGREDIENCE

VÝVAR / DŽUS
Použijete-li při přípravě rýže místo vody vývar, bujón, nebo consommé (kuřecí, hovězí nebo zeleninový), získáte ochucenou rýži bez přídavku tuku. Vodu můžete nahradit také ovocným či zeleninovým džusem.

MÁSLO / MARGARÍN
Máslo ani margarín nejsou při přípravě rýže nutné. Můžete je vynechat.
FAQ right arrow UNcle bens

OTÁZKY – RÝŽE VE VARNÝCH SÁČCÍCH
1. Jaké jsou možnosti přípravy rýže ve varných sáčcích značky UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
POMALÝ HRNEC
Pro tyto spotřebiče není rýže ve varných sáčcích UNCLE BEN’S vhodná.

MIKROVLNNÁ TROUBA
Rýži ve varných sáčcích UNCLE BEN’S je možné vařit i v mikrovlnné troubě. Nicméně lepších výsledků dosáhnete při přípravě vařením na sporáku. Při přípravě doporučujeme dodržovat návod na obalu.

TROUBA
Nedoporučujeme používat rýži ve varných sáčcích UNCLE BEN’S v receptech s přípravou pečením v troubě. Doporučujeme řídit se vyzkoušenými recepty doporučenými pro přípravu Rýže ve varných sáčcích UNCLE BEN’S. V opačném případě doporučujeme dodržovat návod na přípravu uvedený na obalu a teprve poté přidat rýži k dalším surovinám.

TLAKOVÝ HRNEC
Používat k přípravě rýže tlakový hrnec by mohlo být nebezpečné, a proto to nedoporučujeme. Při vaření rýže totiž vzniká pěna, která by mohla ucpat tlakový ventil.

RÝŽOVAR
K přípravě rýže ve varných sáčcích UNCLE BEN‘S nedoporučujeme používat rýžovar. Nedosáhnete v něm požadované kvality.

PŘÍPRAVA NA SPORÁKU
Toto je doporučený způsob přípravy tohoto výrobku. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud se budete držet návodu na přípravu uvedeného na obalu.
FAQ right arrow UNcle bens
2. Jak připravím velké množství rýže ve varných sáčcích UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
VAŘENÍ VĚTŠÍHO MNOŽSTVÍ SÁČKŮ
V rámci zachování té nejlepší kvality nedoporučujeme vařit více než dva varné sáčky rýže UNCLE BEN‘S najednou. Při vaření více jak dvou sáčků je nutné zvýšit i množství vody a tím se prodlužuje i doba vaření (více vody se bude vařit za delší dobu). To může negativně ovlivnit výslednou kvalitu rýže.
FAQ right arrow UNcle bens
3. Rýže ve varných sáčcích UNCLE BEN’S® se nevaří tak jak jsem čekala. Co mám dělat? FAQ right arrow UNcle bens
TVRDÁ RÝŽE
Pokud rýže po uvaření zůstává tvrdá, je potřeba prodloužit dobu vaření. Pokud je rýže naopak po uvaření měkká, vařila se příliš dlouho, a proto doporučujeme snížit dobu vaření.
FAQ right arrow UNcle bens
4. Chystám se vařit rýži ve varných sáčcích UNCLE BEN’S® poprvé. Máte nějaké rady? FAQ right arrow UNcle bens
VAŘENÍ BEZ SÁČKU
Abyste dosáhli těch nejlepších výsledků, nedoporučujeme rýži před vařením zbavovat varných sáčků. Pokud byste i přesto potřebovali vařit rýži bez sáčků, vařte ji jako těstoviny. Použijte 3-4 šálky vody a vařte odkryté 10-12 minut. Poté stáhněte z plotny a nechte na cedníku okapat (použijte cedník s otvory menšími, než jsou zrnka rýže). Přendejte rýži do servírovací mísy, přidejte 1lžičku másla (lze vynechat), vidličkou načechrejte a podávejte.

CO MÁM DĚLAT, KDYŽ SE SÁČEK PŘILEPÍ KE KASTROLU?
Pokud se sáček lepí ke kastrolu, je v kastrolu buď málo vody, nebo je potřeba použít větší kastrol. Sáčky musí být při vaření celé ponořené ve vodě. Pokud se sáček přilepí ke kastrolu, přilijte vodu (tolik, aby byl přilepený igelit celý ponořený) a přidejte několik lžiček vinného kamene nebo jedlé sody. Vodu přiveďte k varu. Nechte pár minut vařit a za pomoci špachtle by se vám mělo podařit igelit odstranit.
FAQ right arrow UNcle bens

OTÁZKY – CELOZRNNÁ RÝŽE NATURAL
1. Jaké jsou alternativní způsoby vaření celozrnné rýže Natural UNCEL BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
POMALÝ HRNEC
Dno a strany nádoby slow cooker vymažte máslem nebo margarínem. Přidejte 1 šálek rýže, 2 2/3 šálku vody a 1 lžičku soli (lze vynechat). Přiklopte a vařte na HIGH plný výkon dokud se všechna tekutina neabsorbuje. Asi 3 hodiny.

TROUBA
V mělké nádobě smíchejte rýži, HORKOU vodu, sůl (pokud chcete) a máslo nebo margarín. Zamíchejte. Přiklopte a pečte na 200°C dokud se většina vody nevsákne (asi 30 minut v elektrické troubě, 25 minut v horkovzdušné). Poté vyndejte z trouby a udržujte v teple (při teplotě 70°C).

TLAKOVÝ HRNEC
Používat k přípravě rýže tlakový hrnec by mohlo být nebezpečné, a proto to nedoporučujeme. Při vaření rýže totiž vzniká pěna, která by mohla ucpat tlakový ventil.

PŘÍPRAVA V RÝŽOVARU
Rýžovary se snadno používají a udržují rýži v teple do doby servírování. Existuje několik spolehlivých značek, automatických i manuálních. Pozor si dejte na individuální doporučení výrobců.

Obecně platí, že ke všem surovinám se přidává o ¼ až ½ méně tekutiny než při přípravě na sporáku. Rýžovar zapněte. Rýžovar se sám automaticky vypne, když pozná podle teploty rýže, že se všechna tekutina vsákla.

Při přípravě celozrnné rýže Natural UNCLE BEN’S dodržujte následující poměr: 2 ¼ dílu tekutiny na 1 díl suché rýže.

PARNÍ HRNEC (STEAMER)
V parním hrnci nebo parní pánvi smíchejte rýži, HORKOU vodu, sůl (pokud chcete) a máslo nebo margarín. Promíchejte. Přiklopte a vařte v páře pod tlakem, dokud se všechna voda nevsákne. Promíchejte, vyjměte z parního hrnce a udržujte v teple (70°C).
FAQ right arrow UNcle bens
2. Jak mám vařit velké množství celozrnné rýže Natural UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
DÁVKOVÁNÍ VELKÉHO MNOŽSTVÍ RÝŽE

Zde naleznete základní dávkování pro přípravu velkého množství celozrnné rýže Natural UNCLE BEN’S®
Syrová rýže Voda (230g) Sůl (lze vynechat) Máslo nebo margarín (lze vynechat) Porce (120g nebo ½ šálku)
3½  šálku nebo 700g 7 šálků 1 lžíce. ⅓ šálku 25
900g 8½ šálku 1½ lžíce ½ šálku 38
6 šálků nebo 1,3g 12 šálků 2 lžíce ¾ šálku 50
12 šálků nebo 2,5kg 24 šálků ¼ šálku 1½ šálku 100
19 šálků nebo 3,75kg 36 šálků ⅓ šálku 2 šálky 150
• Pokud je v rýži příliš vody, byla příliš nízká teplota nebo se rýže nevařila dostatečně dlouho. Přebytečnou vodu je možné slít.
• Pokud je v rýži málo vody, vařila se rýže příliš zprudka, nebo se kastrol příliš velký a to způsobilo to, že se voda vypařila moc rychle. Přilijte vodu a ještě chvíli vařte.
• Příliš velký kastrol způsobuje, že se voda vyváří příliš rychle. Použijte menší kastrol.
FAQ right arrow UNcle bens
3. Celozrnná rýže Natural UNCLE BEN’S® se nevaří tak jak jsem očekávala. Co dělám špatně? FAQ right arrow UNcle bens
PROBLÉMY PŘI VAŘENÍ

TVRDÁ / NEDOVAŘENÁ RÝŽE
Důvod č. 1: Nedostatek tekutiny. Přilijte tekutinu a vařte déle.
Důvod č. 2: Příliš velký kastrol způsobí, že se voda vyvaří moc rychle. Použijte menší kastrol.

LEPKAVÁ / KAŠOVITÁ RÝŽE
Důvod č. 1: Během vaření nemíchejte a nechte rýži odstát.
Důvod č. 2: Rýže se vařila příliš dlouho. Zkraťte dobu vaření.
Důvod č. 3: Nechali jste rýži v kastrolu poté, co se voda vyvařila. Pokud bude připravovat 2 a více šálků servírujte rýži ihned, co se dovaří.

VODOVÁ RÝŽE
Důvod č. 1: Použili jste nesprávné dávkování (dávkujte správně).
Důvod č. 2: Během vaření jste měli příliš nízkou teplotu. Použijte vyšší teplotu.
Důvod č. 3: Způsob, jakým jste vařili rýži, nevedl k uspokojivému výsledku a rýže není suchá. Odkryjte a nechte na nízkém stupni vařit ještě asi 4-5 minut, nebo dokud se voda nevyvaří.
FAQ right arrow UNcle bens
4. Můžete mi prosím doporučit nějakou alternativu k přípravě celozrnné rýže Natural UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
NÁHRADNÍ SUROVINY

VÝVAR / DŽUS
Rýže získá jinou chuť i bez přidání tuku, pokud použijete místo vody vývar, bujón nebo consommé (kuřecí, hovězí nebo zeleninový). Vodu můžete nahradit i ovocným nebo zeleninovým džusem.

RÝŽÍ NATURAL LZE V RECEPTECH NAHRADIT RÝŽI BÍLOU NEBO DIVOKOU
Rýží Natural lze v receptech nahradit rýži bílou nebo divokou. Nicméně celozrnná rýže se vaří déle než rýže bílá, proto nezapomeňte upravit dobu vaření.

RÝŽE NATURAL LZE POUŽÍT K PŘÍPRAVĚ PUDINGU MÍSTO RÝŽE BÍLÉ
Rýže Natural lze použít k přípravě pudingu místo rýže bílé. Nicméně celozrnná rýže se vaří déle než rýže bílá, proto nezapomeňte upravit dobu vaření.

MÁSLO / MARGARÍN
Máslo nebo margarín není nutné při přípravě použít. Lze je vynechat.
FAQ right arrow UNcle bens